19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Editor's Picks NMK Politics

EU Enlargement Commissioner Varhelyi visits Macedonia

EU Enlargement Commissioner Oliver Varhelyi visits Macedonia today to discuss the progress report that was published yesterday, as well as two planned investment programs for the Western Balkans.

Most importantly, Macedonia is hoping that the report will solidify the recommendation to open EU accession talks which was approved in principle by the European Council but could still be blocked by Bulgaria.

He will meet the president of the state, Stevo Pendarovski, prime minister Zoran Zaev and other politicans.

Related posts

Pendarovski për “Politika” të Beogradit: Identiteti maqedonas i panegociueshëm

NEFAIL EMINI

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme do të bojkoton mësimin

Zekirija Haxhiu

Arratia e Gruevskit, Sekulloviq: Nuk kam informacione precize

Zekirija Haxhiu

Kovid-19 dhe mungesa e opozitës pamundësojnë punën e Parlamentit

Zekirija Haxhiu

Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë holandezë

Zekirija Haxhiu

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-COVID

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More