-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Etiopia akuzon Sudanin dhe Egjiptin për ngecjen e bisedimeve në lidhje me ndërtimin e digës

Presidenti i Republikës Demokratike të Kongos, Felix Tshekedi, i cili po ashtu është kryetari aktual i Unionit Afrikan, thirri bisedimet më 3-5 prill për të zgjidhur mosmarrëveshjen një dekadëshe.

Etiopia ka akuzuar Egjiptin dhe Sudanin se kanë bllokuar raundin e fundit të bisedimeve mbi digën e Nilit të mbledhur në Kinshasa, Republika Demokratike e Kongos (RDK), raporton Anadolu Agency.

Presidenti i RDK-së, Felix Tshekedi, i cili po ashtu është kryetari aktual i Unionit Afrikan, thirri bisedimet më 3-5 prill për të zgjidhur mosmarrëveshjen një dekadëshe.

Etiopia është përballur me kundërshtimin e Egjiptit që kur nisi digën prej 5 miliardë dollarësh në Nil në vitin 2011.

Egjipti ka frikë se diga do të zvogëlojë rrjedhën e ujit në rrjedhën e poshtme.

Etiopia pohon se skema është jetike për të siguruar energji elektrike aq të nevojshme për miliona shtëpi dhe industri si dhe për eksportet në vendet fqinje.

Bisedimet e fundit përfunduan me një përgjigje pozitive nga Etiopia, por u pritën me refuzime nga Egjipti dhe Sudani.

“Të dy vendet (Egjipti dhe Sudani) ndoqën një qasje që kërkon të minojë procesin e udhëhequr nga Unioni Afrikan dhe për ta nxjerrë çështjen nga platforma afrikane”, theksohet në deklaratën e lëshuar pas përfundimit të bisedimeve.

“Në përfundim të takimit, Etiopia mbështeti draft komunikatën e paraqitur nga kryetari i Unionit Afrikan me rregullime të vogla. Megjithatë, Egjipti dhe Sudani refuzuan draftin duke kërkuar rolin e vëzhguesve për të zëvendësuar atë të tre vendeve dhe Unionit Afrikan”, theksohet më tej.

Sudani kohët e fundit propozoi që ndërmjetësimi të zgjerohet për të përfshirë SHBA-në, BE-në dhe Bankën Botërore, një propozim që Etiopia e refuzoi.

Në këtë mënyrë, bisedimet trepalëshe dështuan drejt përparimit në bisedimet thelbësore për mbushjen dhe funksionimin e digës hidrike, duke përfshirë pikat e mbetjes se sa ujë do të duhet Etiopia për të lëshuar nga rezervuari i digës në rast të thatësirave dhe viteve të zgjatura të stinëve të thata.

Një çështje tjetër e pazgjidhur ka qenë goditja e mekanizmave të zgjidhjes ligjore për mosmarrëveshjet e ardhshme midis tre vendeve.

Më tej thuhet se “Etiopia nuk mund të hyjë në një marrëveshje që do të heqë të drejtat e saj aktuale dhe të ardhshme legjitime mbi përdorimin e Nilit”.

Në deklaratë thuhet se Etiopia do të shkonte përpara me mbushjen e vitit të dytë të digës në përputhje me një Deklaratë të Parimeve të vitit 2015 të nënshkruar midis tre vendeve.

Presidenti egjiptian, Abdel Fattah El-Sisi, javën e kaluar kërcënoi për “paqëndrueshmëri të paimagjinueshme rajonale” nëse Etiopia prek “një pikë” nga ujërat e Nilit. Më shumë se 85 për qind e ujërave të Nilit burojnë nga malësitë etiopiane.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com