22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Erdogan dhe Stoltenberg diskutojnë për Mesdheun Lindor

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kanë diskutuar sot situatën në Mesdheun Lindor, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Bisedoi me presidentin Erdoğan në lidhje me situatën në Mesdheun Lindor dhe përpjekjet e vazhdueshme të NATO-s për shmangien e mosmarrëveshjeve ushtarake, për të shmangur incidente dhe aksidente”, shkroi Stoltenberg në Twitter.

“Turqia dhe Greqia janë aleatë të çmuar dhe NATO është një platformë për dialog”, shtoi ai.

Greqia, me mbështetje të Francës, ka kontestuar aktivitetet aktuale kërkuese të energjisë së Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në shelfin e saj kontinental, duke përmendur se Ankaraja dhe TRNC kanë të drejta në rajon.

Për të ulur tensionet, Turqia ka bërë thirrje për dialog për të siguruar ndarjen e drejtë të burimeve të rajonit.

Related posts

Biden pritet ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për punëtorët federalë

Admin

Hapet Ura e Peleshacit që lidh dy brigjet e Kroacisë

Admin

Armenia dhe Azerbajxhani fajësojnë njëra-tjetrën për shkelje të armëpushimit

Admin

Avancimi i talibanëve “përbën krizë ekzistenciale” për Qeverinë afgane

Admin

Kina ndëshkon me 18 vjet burgim një miliarder dhe kritik qeveritar

Admin

Katër persona vdesin pas rrëzimit të një aeroplani në Ukrainë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More