15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Showbiz

Elton John i reagon Vatikanit pas refuzimit për bekimin e martesave të homoseksualëve

Elton John ‘godet’ Vatikanin mbi qëndrimin se “Zoti nuk mund të bekojë mëkatin”, ndaj sindikatave të homoseksualëve.

Vatikani përfitoi “nga investimi i milionave në Rocketman”, pretendon Elton John, duke akuzuar Kishën për hipokrizi, shkruan Sky News.

Përgjigja, e përmbajtur në një shpjegim dyfaqesh të botuar në shtatë gjuhë dhe të aprovuar nga Papa Françesku, ishte “negative”.

Në Instagram, Elton tha: “Si mundet Vatikani të refuzojë të bekojë martesat homoseksuale sepse ato ‘janë mëkat’, megjithatë për fat të mirë të fitojnë duke investuar miliona në Rocketman, një film i cili feston gjetjen time të lumturisë nga martesa ime me Davidin ?? # hipokrizi “.

Këngëtari, 73 vjeç, etiketoi të dy, Kishën Katolike dhe Papa Françeskun në mesazhin e tij.

Një raport që Vatikani investoi në Rocketman, si dhe Men in Black: International, u botua në një gazetë italiane më 2019 dhe u pasua nga media, përfshirë The Daily Beast në SHBA.

Elton përfshiu një fotografi të këtij raporti në postimin në Instagram për 3.2 milionë ndjekësit e tij.

Rocketman, me Taron Egerton në rolin e këngëtarit, ishte një sukses kritik dhe komercial, me Egerton që fitoi një Glob të Artë për performancën e tij.

Filmi, i cili paraqiti një skenë seksi midis Egerton dhe bashkë-yllit të tij, Richard Madden, u vlerësua për portretizimin e homoseksualitetit të Elton.

Elton dhe Furnish u martuan më 2014 pasi martesa homoseksuale u bë e ligjshme në Britani. Çifti ka dy djem, Zachary dhe Elijah.

Në shpjegimin e tij mbi bashkimet e gjinisë së njëjtë, Kongregacioni për Doktrinën e Besimit tha se Zoti “nuk mund ta bekojë mëkatin”.

Dekreti dallonte midis mirëseardhjes dhe bekimit të Kishës për njerëzit homoseksualë, të cilën ajo mbështeti, por jo sindikatat e tyre. 

Related posts

Bebe Rexha shkëlqen në paraqitjen e radhës, shëtitë rrugëve e veshur me shumë stil

Admin

Aktori i filmit “Rust” thotë se e ndjente se shesh xhirimi ishte kërcënues për jetën përpara se të ndodhte incidentit fatal

Admin

Fifi bën një tjetër rrëfim personal: Për tre muaj shtova 25 kilogram

Admin

Krejt papritur, Arditi i rrëmben një puthje në buzë Beniadës

Admin

Labi jep lajmin e mirë, thotë se Ambasada në Shkup e ka ftuar nënën e vajzës së sëmurë për të shikuar mundësinë e pajisjes me vizë

Admin

I përfshirë në krizën mes Icardit dhe Wanda Naras – Eros Ramazzotti thyen heshtjen teksa flet për raportin me gruan e futbollistit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com