18 C
Skopje, NM
03/03/2021
DailyNews.mk
Ekonomi

Shtrenjtohen çmimet e derivateve

Benzina EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 do të shtrenjtohen për 1 denar për litër, ndërsa për gjysmë denari MKD EURODIZEL (DE V) dhe vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL-1) nga sonte në mesnatë , vendosi sot Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE).

Çmimi i ri për litër EUROSUPER BS-95 do të jetë 64,5 denarë, ndërsa 66 denarë për EUROSUPER BS-98. Një litër EURODIESEL BS (DE V) do të shitet për 55 denarë, ndërsa vaji ekstra i lehtë (EL-1) do të kushtojë 44 denarë për litër. Çmimi me pakicë i Mazutit M-1 NS rritet për 0.417 den / kg dhe tani do të jetë 34.759 den / kg.

Sipas vendimit të KRRE-së, çmimet me pakicë të derivateve në mesatare rriten për 1,28 për qind.

Nga KRRE në shtatë ditët e kaluara çmimet referente në bursat botërore mesatarisht shënojnë rritje te: benzina ​​për 4,468 për qind, nafta për 2,983 për qind, vaji ekstra i lehtë për 3,177 për qind dhe te mazuti për 1,94 për qind. Në të njëjtën periudhë, kursi i këmbimit të denarit ndaj dollarit është më i ulët për 0,23 për qind.

Related posts

Ministri Hoxha pret ndryshimet ligjore për blerje të duhanit

Zekirija Haxhiu

Azeski apel të sigurohet qarkullim i pandërprerë i mallrave drejt Selanikut

Zekirija Haxhiu

Me Planin operativ për punësim 2021 do të përfshihen 10 279 persona

Zekirija Haxhiu

Gjithsej 600.000 euro mbështetje nga MBPEU për katër fakultete

Zekirija Haxhiu

Shoferët grek të kamionëve paralajmërojnë bllokimin e kufirit Greqi – Maqedoni

Zekirija Haxhiu

Rritet shkëmbimi tregtar në mes Maqedonisë së Veriut dhe Kinës

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More