33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

ЕК: Скопје да го спроведе Договорот со Бугарија

Портпаролот на Европската комисија (ЕК) ги повика властите во Република Северна Македонија да го спроведат Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, пренесе БГНЕС.

„За нас, добрососедските односи и регионалната соработка на Западен Балкан се суштински дел од процесот на проширување на ЕУ, како и од стабилизацијата и асоцијацијата“, рече портпаролот на Европската комисија на прес-конференција во Брисел, нагласувајќи дека Договорот од Преспа и Договорот за добрососедството меѓу Бугарија и Република Северна Македонија даваат многу позитивен пример“.

„Многу е важно спроведувањето на сите овие билатерални договори да продолжи“, рече портпаролот на ЕК.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More