14.7 C
Los Angeles
May 23, 2022
DailyNews – MK
Maqedoni

Edhe zyrtarisht në Kuvend arrijnë emrat e propozuar për gjykatës kushtetues, mes tyre edhe Joveski

Shkup, 13 maj – Në seancën e sotme të Komisionit për Çështje dhe Emërime, do të debatohet për katër vendet e zbrazura për Gjykatës Kushtetues. Si propozim zyrtar i koalicionit qeveritar, janë prokurori Ljubomir Joveski, Tatjana Vasiq nga Ministria e Drejtësisë, dhe Fatmir Skender, gjykatës aktual dhe ish sekretar i komunës Qendër Zhupë.

Nga ana tjetër opozita ka propozuar profesorët Savo Klimovskin dhe Rodna Zhivkovska, Todor Vitllarov prokuror gna Shtipi dhe Branko Sekullovski, ish gjykatës dhe kryetar i Gjykatës në Gostivar.

Për pasdite është caktuar seanca e këtij komisioni në Kuvend ku në rend dite është konfirmimi i propozimeve.

Seanca e Komisionit Kuvendor është caktuar dje nga kryetarja Marija Gjorgjievska.

Gjykata Kushtetuese tanimë disa muaj pothuajse është bllokuar dhe punon me vetëm gjykatës. Kryetarja Dobrilla Kacarska disa herë ka apeluar deri te Kuvendi të zgjedhë gjykatës, ndërsa disa herë përshkak mos pasjes së shumicës, janë shtyrë disa votime dhe disa iniciativa./Zhurnal.mk

Related posts

Auresku nuk pranon ndarje të Tiranës nga Shkupi në rrugën drejt BE-së

admin

Filloi “Ballkani i Hapur”, Rama ju bëri thirrje vendeve të tjera të bëhen pjesë e nismës (Video)

admin

Ambasada e parë për fëmijë në botë “Megjashi” feston 30 vjetorin e  themelimit

admin