12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

“E njohur për retorikën kundër vendit tonë”, mediat serbe: Kush është Vjosa Osmani, presidentja e sapo zgjedhur e Kosovës

SERBI– Për zgjedhjen e Vjosa Osmanit si presidente e shtetit të Kosovës, kanë shkruar edhe mediat serbe. Në një artikull të publikuar nga Blic, ku jepet lajmi për zgjedhjen e presidents, theksohet retorika e saj anti-Serbe që në titull dhe shtjellohet në tekst. Në artikull flitet për karrierën e saj politike, ndërsa I është bërë edhe një biografi jetës së saj.Artikulli i plotë:

Presidentja e sapo zgjedhur e institucioneve të përkohshme në Prishtinë, Vjosa Osmani, filloi të përfshihej në politikë në vitet e saj të adoleshencës si aktiviste e Aleancës Demokratike të Kosovës (LDK).

Pozicioni i parë domethënës i Osmanit, i cili kohët e fundit ka spikatur në retorikën anti-serbe, pasoi në 2009, kur ajo u zgjodh shef i kabinetit të presidentit të atëhershëm të institucioneve të përkohshme në Prishtinë, Fatmir Sejdiu.

Ajo mori detyrën e presidentit të përkohshëm të institucioneve të përkohshme të Prishtinës në 5 nëntor 2020, si presidente e atëhershme e parlamentit në përputhje me të ashtuquajturën kushtetutë. Kosova, pasi presidenti dhe një nga komandantët e ish-UÇK-së, Hashim Thaçi, paraqiti dorëheqjen e tij të parevokueshme nga ajo pozitë.

Thaçi dha dorëheqjen pasi Gjykata Speciale me bazë në Hagë për UÇK-në e paditi atë për krime lufte të kryera kundër serbëve, joshqiptarëve të tjerë dhe kundërshtarëve politikë gjatë konfliktit në Kosovë.

Ishte gjatë kësaj periudhe që Osmanijeva u largua nga LDK dhe u bashkua me Lëvizjen Vetëvendosje të Kryeministrit aktual të sapo zgjedhur Albin Kurti, pas së cilës retorika e saj antiserbe u bë më e artikuluar.Duke folur në një intervistë të fundit me BBC, në lidhje me Gjykatën Speciale për Krimet e UÇK-së, ajo tha se drejtësia nuk mund të vihet “deri sa të zgjidhen krimet serbe”.

– E gjithë bota i ka parë krimet e kryera nga Serbia – tha Osmani dhe shtoi se drejtësia do të vendoset “vetëm kur Serbia të pendohet dhe të kërkojë falje” dhe të sigurojë që ata që kanë kryer ato krime të sillen para drejtësisë.

Në intervistën e përmendur për shërbimin publik britanik, Osmani refuzoi të përgjigjej në pyetjen nëse, nëse do të kishte mundësi, ajo do ta falte ish-Presidentin Thaçi, i cili po gjykohet në Hagë.

Sipas të dhënave nga biografia e saj, Osmani, përveç shqipes amtare, flet spanjisht, turqisht, anglisht dhe serbisht. Ajo lindi në vitin 1982 në Mitrovicë, ku mbaroi shkollën fillore dhe të mesme.

Ajo u diplomua për drejtësi në Universitetin e Prishtinës, ku më vonë dha mësim si profesoreshë e së drejtës ndërkombëtare, dhe si profesoreshë e universitetit ajo gjithashtu dha mësim në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2004, ajo mori një bursë për të përfunduar masterin në Universitetin e Pittsburgh, dhe në vitin 2009, falë suksesit të saj, ajo përsëri fitoi një bursë të plotë për studime të doktoratës në të njëjtin fakultet. Si studente në Fakultetin e Prishtinës, ajo ka punuar për Misionin e Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK.

Më vonë, ajo bashkëpunoi me organizata të shumta ndërkombëtare, nga Kryqi i Kuq, përmes Misionit të Këshillit të Evropës në Kosovë, deri në organizatën Amerikane për ndihmë dhe mbështetje të USAID. Ajo është e martuar dhe nënë e dy vajzave.

(kle.mu./dosja.al)

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com