DailyNews.mk
Политика

ДУИ: Почитувајте ги мерките, ситуацијата со ковид-19 бара одговорност од сите

Бројот на новозаразени со ковид-19 во Република Северна Македонија, земјите од регионот и низ цела Европа во последните денови континуирано расте во есенскиот бран на пандемијата. Почитувањето на протоколите, како што се носење маска, одржување на дистанца и дезинфекција односно одржување на хигиената е најефективната и најдобрата заштита за личното и јавното здравје, пишува ДУИ во денешното соопштение.

„Демократската Унија за Интеграција како сериозна партија им препорачува на граѓаните да не дозволуваат нашиот здравствен систем да не може да обезбеди грижа за сите кои имаат потреба, бидејќи нашите болници се веќе полни.
Строгото придржување кон мерките, носењето маска, одржувањето на дистанца и редовната дезинфекција односно хигиената воопшто, остануваат најдобрите начини да се спречи колапсот на нашиот здравствен систем. Состојбата со новиот бран на погодените од ковид-19 е исклучително тешка, зависи од нас самите колку брзо ќе можеме да ја стабилизираме оваа состојба што ја погоди не само нашата земја, туку и целиот свет. Овој удар на вирусот зависи од однесувањето на граѓаните и почитувањето на сите мерки и протоколи“, се наведува во соопштението.

Пораката од ДУИ е дека со скриениот непријател ковид-19 мора да се бориме заедно и сите без исклучок мора строго да ги почитуваме мерките за заштита на личното и јавното здравје, да носиме маски, да одржуваме дистанца и да се грижиме за редовна дезинфекција односно хигиената воопшто.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Царовска: Државната матура ќе се одржи, задолжителна е и во развиените европски земји

Admin

Последни обиди да се тргне бугарското вето за евроинтеграцијата на Македонија

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More