15.8 C
Skopje, NM
13/06/2021
DailyNews.mk
Спорт

Драма во петтиот меч – Батлер спречи триумф на Лејкерси

Мајами Хит го преживеаја петтиот меч од финалната серија во НБА лигта. Предводени од Џими Батлер, Хит ги совладаа Лос Анџелес Лејкерс со 111:108.

Видовме неверојатна борба помеѓу Џими Батлер и Леброн Џејмс, а на крајот во неизвесна завршница Мајами ја однесоа победата. Во последните секунди Лејкерси промашија две тројки, најпрвин Дени Грон на 2,2 секунди до крајот при резултат 109:108, а откако Батлер ги погоди слободните фрлања Леброн од пола терен не успеа да пооди за да го однесе мечот во прволженија.

Брилијантен натпревар одигра Џими Батлер кој го забележа вториот трипл-дабл во оваа серија. Батлер мечот го заврши со 35 поени, 12 скока, 11 асистенции, 5 украдени топки и една блокада.

Голема помош доби од Данкан Робинсон (26 поени, 7/13 за три поени), Кендрик Нан (14 поени), Бем Адебајо (13 поени),Тајлер Хиро (12 поени).

На спротивната страна покрај двоецот Леброн Џејмс-Ентони Дејвис двоцифрен број на поени постигна уште само Кентавијус Колдвел-Поуп (16 поени). Леброн забележа 40 поени, 13 скока, 7 асистенции, 3 украдени топки, а Дјевис имаше 28 поени, 12 скока и по 3 асистенции, блокади и украдени топки.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More