29.7 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Do jemi afër Ballkanit perëndimor edhe gjatë valës së dytë me Covid 19

Komesari evropian për zgjerim, Oliver Varhejli sot ka deklaruar se Unioni Evropian do të jetë afër Ballkanit perëndimor edhe pas valës së dytë të epidemisë me Covid 19, informon Zhurnal.

“Ishim në rajon edhe gjatë valës së parë dhe menjëherë dërguam ndihma me pajisje mjekësore dhe mbështetje për ekonominë. Shohim se vjen vala e dytë dhe duhet të përgatitemi që t’u ndihmojmë nëse kjo është e nevojshme”, tha Varhejli.

Ai gjatë videokonferencës “Ballkani perëndimor pas 2020tës: Procedura dhe vendim gjatë kohës së epidemisë”, tha se për KE-në, e ardhmja e Ballkanit perëndimor është në BE, që është në interes të Brukselit.//Zhurnal.mk

Related posts

Shefi i NATO-s paralajmëron kundër tërheqjes së shpejtë nga Afganistani

admin

Koronavirusi vështirëson punën e gjykatave në Maqedoni të Veriut

admin

Qeveria greke demanton se kanë ekzistuar kontakte me Turqinë në prag të Samitit të BE-së

admin