23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Auto

Dizajnerët e Lamborghini Countach të parë dhe të fundit shkëmbyen përvojat e tyre

Ka shumë legjenda në botën e automobilave, por shumë pak janë aq të shkëlqyeshëm sa njeriu që krijoi Lamborghini Countach.

Është e vështirë të përsërisësh një vepër kaq të bukur arti, kështu që kur Mitja Borkert, kreu i dizajnit të Lamborghinit u takua me stilistin origjinal të veturave Marcello Gandini, ata biseduan dhe krahasojnë modelet.

“Zakonisht, shumë vite më vonë, nuk të pëlqen më një veturë që të ka pëlqyer më parë ose të pëlqen shumë më pak. Për mirë apo për keq, Countach është ende i këndshëm për syrin edhe 50 vjet më vonë”, tha Gandini.

Countach ishte me të vërtetë një automjet i pakrahasueshëm që e bëri punën Borkert edhe më të vështirë.

Duam apo s’duam, Countach i ri qëndron si një dëshmi dhe homazh i vërtetë për Countach -in origjinal dhe ne duhet të jemi me fat që ‘rilindemi’ të themi.

Related posts

GTO Engineering ofron një kopje të Ferrari 250 GT California Spyder

Admin

Dalin në shitje 13 automjetet e përdorura gjatë xhirimeve të “Mad Max: Fury Road”

Admin

Bolidi i vitit 2002 i Raikkonen do të shitet për miliona euro në një ankand

Admin

“Shtëpia solare në rrota” fillon udhëtimin njëmujor, brenda saj ka shtretër – kuzhinë e tualet

Admin

Duke shkuar drejt së ardhmes: Ky model i BMW parkohet vetë, ngarkohet dhe shkon në autolarje

Admin

Një ndër SUV më të shitura në Evropë, Dacia Duster vjen krejtësisht i ri

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com