11.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Disa fotografi që tregojnë pasojat e përmbytjeve në Australi

Imazhe më të pabesueshme të shkatërrimeve të shkaktuara nga super stuhia “një në 50-vjet” që ka përfshirë bregun lindor të Australisë.

Siç edhe mund të shihet në pamjet e publikuara, përcjell Telegrafi, rrugët u shndërruan në lumenj me mbeturina lundruese, ekskavatorë të zhytur dhe makina që u braktisën, si dhe kangurët notuan nëpër oborret e përmbytura duke u përpjekur të arrinin në tokë.

Përveç këtyre, peshqit e ngordhur “laheshin” në shesh lojërash për fëmijë ndërsa lopët përfundonin në plazhe dhe hajate të shtëpive.

Mediat kanë raportuar se lumenjtë e përmbytur në perëndim dhe veri-perëndim të Sidneit arritën kulmin në nivelet më të larta në 60 vjet të hënën ndërsa Diga Warragamba derdhi ujë të mjaftueshëm për të mbushur limanin e Sidneit çdo 24 orë për një ditë të tretë me radhë.

Në disa pjesë u lëshuan paralajmërimet e përmbytjes ndërsa dhjetëra shtëpi u përmbytën nga uji, duke shkaktuar evakuime masive.

Ndryshe, rreth 18 mijë australianë janë evakuuar për shkak të përmbytjeve në New South Wales derisa reshjet e mëdha vazhdojnë të godasin bregun lindor. /Telegrafi/

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com