34.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

Димитров загрижен за скандалот со злоупотребата на европски пари

Заменик премиерот за европски прашања, Никола Димитров, преку неговиот ФБ профил изрази загриженост во врска со скандалот за доделување на пари од страна на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност.

Димитров вели дека итно треба овој случај да се расчисти бидејќи ако е вистина ова за што се зборува, би било најголем срам за државата, информира Dailynews.mk

„Ги читам вечерва новите информации во серијалот новинарски истражувања околу состојбите во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност.

Впечатокот е загрижувачки. Итно е потребно целосно расчистување на овој случај.

Мора да се истражат сите наоди и да се открие целата слика, оти за државата само едно нешто е поголем срам од шпекулации за наводна злоупотреба на пари на европските даночни обврзници – а тоа е кога во тие сомнежи би имало вистина“, вели Димитров.

Ги читам вечерва новите информации во серијалот новинарски истражувања околу состојбите во Националната агенција за…

Posted by Nikola Dimitrov on Monday, October 12, 2020

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More