23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Dimitrov: Qëllimi i zbatimit të reformave është të ndërtojmë demokraci evropiane

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov sot në Berlin e filloi vizitën e punës dyditore në Gjermani në takimin me Tomas Bager, këshilltar për politik të jashtme të kryetarit, Frank Shtajnmer, informojnë nga Ministria e Jashtme.

Zv. kryeministri Dimitrov informoi për prioritetet e Qeverisë së re, fokusi i të cilit është vënë në reformat e agjendës evropiane, duke theskuar përkushtimin ndaj transformimit kualitativ të shoqërisë në përputhje me standardet dhe vlerat e Bashkimit Evropian.

“Qëllimi ynë primar përmes zbatimit të reformave është të ndërtojmë një demokarci moderne evropiane, e cila do të garantoj institucione të forta dhe përparim ekonomik në interes të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut”, deklaroi Dimitrov.

Bashkëbiseduesit u pajtuan që miratimi i kuadrit negociues dhe mbajtja e konferencës së parë ndërkombëtare gjatë kohës së Presidencës Gjermane me BE-në është në interes të përbashkët.

Related posts

Zbulohen lëndë narkotike në Gostivar, arrestohen dy persona

Admin

Kaloi më shumë se gjysma e kohës, ndërsa Maqedonia e Veriut ka regjistruar më pak se një milion banorë

Admin

A po ashpërsohet fushata ende pa filluar ?

Admin

Nxënësit e Tetovës dhe Gostivarit kthehen në bankat e shkollës

Admin

Ruskovska: Së shpejti padi për Rashkovskin

Admin

Galloway: Reformat të domosdoshme, jo për BE-në, por për një jetë më të mirë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com