34.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Ди Мајо: Новите мерки служат за да се спречи воведување блокади

Новите владини мерки против Ковид-19 во Италија ќе помогнат да се спречи нова национална блокада, изјави денеска италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо.

Тоа ќе се случи и покрај признавањето дека стапките на зараза со вирусот растат низ целата земја, рече тој.

– Стапките на зараза се високи, тоа е точно, напиша Ди Мајо на својот профил на Фејсбук и додаде дека со воведувањето на ситe мери против Ковид-19 можно е да се запре вирусот.

– Во Италија се воведуваат построги мерки затоа што ако сега интервенираме можеме да го заштитиме здравјето на граѓаните, здравјето на земјата и да спречиме нова блокада, рече Де Мајо.

Тој додаде дека Италија треба да дејствува како тим со цел што побрзо да добие средства од Фондот за обнова на ЕУ.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More