21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Шоубиз

Ди Каприо – наратор во документарец за правото на глас

„Верувам дека никогаш нема да бидеме еднакви сè додека не гласаме сите,“ вели актерот Леонардо Ди Каприо во трејлерот од нова документарна серија, заедничка продукција на „Нетфликс“ и „Вокс медија’

45-годишниот актер е наратор во претстојниот документарец, насловен  „Чиј глас е важен“,  заедно со  Селена Гомез и Џон Леџенд.

Во кус извадок од серијата, објавен во магазинот „Пипл“, Ди Каприо објаснува зошто треба да гласаат сите Американци и колку е важно тоа оваа година.

„Во 1776 година, гласањето беше привилегија, речиси исклучиво за белите луѓе со имот“, вели Ди Каприо во клипот.

А една Афроамериканка вели: “Во основачкиот устав, нема да го најдете правото на глас. Ова право на глас беше бојно поле во американската демократија.“

„Ако вашиот глас не беше важен, зошто по ѓаволите има толку многу системи и луѓе што се обидуваат да ве спречат да гласате,“ вели друг Афроамериканец-гласач.

Related posts

Марија Шарапова се сврши со британскиот милионер Александар Гилкс

Lea Musliju

Џорџ Клуни вели дека Том Круз не претерал со реакцијата за прекршување на Ковид протоколите

Lea Musliju

Џенифер Лопез со настап на Новогодишната вечер

Lea Musliju

Карди Би носи долна облека во видео за 29. роденден на сопругот Офсет

Lea Musliju

Ријана го промовира новиот производ од брендот „Фенти бјути“

Lea Musliju

Џорџ Клуни: Ова беше грозна година, но ќе излеземе посилни и подобри

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More