19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Спорт

Дешам: Гризман не е среќен во Барселона

Тренерот на Барселона Роналд Куман посочи дека Антоан Гризман е виновникот што тимот во неделата не забележал победа над Севилја (1:1).

„Имаше две шанси и поради индивидуалниот квалитет мораше да постигне барем еден гол. Мораше“, рекол Куман по натпреварот.

Барселона во првите три кола постигна осум гола, а Гризман не учествуваше во ниту еден од нив. Минатата сезона, играчот за кого Барселона палти 120.000.000 евра, на 48 натпревари постигна 15 гола.

По изјавата на куман која силно одекна во медиумите се огласи и францускиот селектор Дидие Дешам.

„Знам дека не е среќен во Барселона. Не сакам да се мешам во она што на моите играли им се случува во клубовите, но Гризман игра на позиција на која никогаш не играл. Коман го користи на десното крило, дури и му кажал дека не разбира зошто неговите претходни тренери го користеле на друга позиција во нападот. Мислам дека Антоан е најдобар кога игра во средината на теренот, таму каде што може да ја има топката. Тој не може како крилните играчи да ги дрибла своите противници и да помина крај нив. Тој мора да ја има топката во нозете и да игра паметно“, рекол Дешам.

Францускиот селектор дополнил дека Гризман не ја коментира во јавноста својата ситуација во Барселона, а кога би проговорил на Куман не би му се допаднало она што фудбалерот би го кажал.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju
Спорт

Дешам: Гризман не е среќен во Барселона

Антоан Гризман не е задоволен со својата улога во Барселона, открива францускиот селектор Дидие Дешам.

29-годишниот Гризман, кој под водство на Дешам ја освои светската титула на СП во Русија во 2018 како втор најдобар стрелец, е во француската репрезентација за мечевите од Лигата на нации, но Дешам вели дека тој не е среќен. Под новиот тренер на Барселона, Роналд Куман игра на повеќе позиции, но најмногу во средината, што не му одговара на стилот на игра.

„Ќе се видиме подоцна, но сигурен сум дека не е среќен со оваа ситуација. Не се мешам со користењето на моите фудбалери во клубовите, без разлика дали е Барселона, но фактот е дека Антоан сега мора да се адаптира на таа игра. За мене, тој е далеку поефектен кога е во центарот на играта и кога има голем посед, и така може да се врати во средниот ред“, вели Дешам.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More