16.9 C
Los Angeles
December 7, 2021
DailyNews – MK
Auto

Derisa veturat bëhen elektrike, Toyota ndjek ëndrrën për automjetet me hidrogjen

Derisa delegatët e konferencës së OKB-së për klimën shqyrtonin se si të shpëtonin planetin gjatë fundjavës në Glasgow, Skoci, shefi i ekzekutiv i Toyota Motor, Akio Toyoda, ishte në Japoni duke prezantuar një makinë eksperimentale me hidrogjen – një automjet që ai thotë se mund të ruajë miliona vende pune në auto.

Sipas medieve të huaja, Toyota Corolla Sport shumëngjyrëshe që Toyoda drejtonte te Qarku Ndërkombëtar Okayama në Japoninë perëndimore u mundësua nga një motor i konvertuar GR Yaris që funksiononte me hidrogjen.

Bërja e një termocentrali të tillë komercialisht të zbatueshëm mund mbajë motorët me djegie të brendshme të funksionojnë në një botë pa karbon.

“Armiku është karboni, jo motorët me djegie të brendshme. Ne nuk duhet të përqendrohemi vetëm në një teknologji, por të përdorim teknologjitë që kemi tashmë”, tha Toyoda.

“Neutraliteti i karbonit nuk ka të bëjë me një zgjedhje të vetme, por me mbajtjen e opsioneve të hapura”, shton ai.

Shtytja më e fundit e Toyota-s në teknologjinë e hidrogjenit vjen derisa prodhuesi më i madh i makinave në botë i bashkohet nxitimit për të fituar një pjesë të tregut në rritje për automjetet elektrike me bateri (BEV) ndërsa bota forcon rregulloret e emetimit për të përmbushur premtimet për reduktimin e karbonit.

Related posts

Ky Citroën Ami është ndoshta makina më e ngadaltë e policisë në botë

admin

Probleme softuerike, Tesla tërheq afro 12 mijë vetura të shitura në SHBA nga viti 2017

admin

Porsche prezanton Caymanin më të shpejtë dhe më të fuqishëm – shpejtësinë nga 0-100 km/h e arrin për 3,4 sekonda

admin