21.7 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Шоубиз

Дејвид Димблеби размислува за кандидатура за следен директор на Би-би-си

Страствениот новинар Дејвид Димблеби размислува да се кандидира за следен претседател на Би Би Си корпорацијата кога Сер Дејвид Клементи ќе замине од функцијата во 2021 година.

Поранешниот водител на емисијата „Време за прашања“ рече дека е „ужаснат“ од медиумските извештаи дека премиерот Борис Џонсон сакал функцијата да му ја даде на поранешниот уредник на „Дејли телеграф“, Чарлс Мур.

„Тоа назначување ќе биде злонамерна интервенција,“ изјави ветеранот новинар за подкастот вести на Би-би-си.

„Мислам дека треба некој со поотворен ум“, рече тој, цитирајќи колумни на Мур во весници и списанија во кои тој го искажува својот став за хомосексуални бракови и раси.

Мур оттогаш потврди дека нема да аплицира за функцијата, но Димблиби ги држи отворени неговите опции во случај да се појави друг кандидат за кого смета дека е закана за британската радиодифузна корпорација.

Related posts

Марија Шарапова се сврши со британскиот милионер Александар Гилкс

Lea Musliju

Џорџ Клуни вели дека Том Круз не претерал со реакцијата за прекршување на Ковид протоколите

Lea Musliju

Џенифер Лопез со настап на Новогодишната вечер

Lea Musliju

Карди Би носи долна облека во видео за 29. роденден на сопругот Офсет

Lea Musliju

Ријана го промовира новиот производ од брендот „Фенти бјути“

Lea Musliju

Џорџ Клуни: Ова беше грозна година, но ќе излеземе посилни и подобри

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More