23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Kronika

DEA arreston në Kolumbi shqiptarin që drejtonte grupin e kokainës

Një operacion i përbashkët mes DEA-s amerikane dhe autoriteteve kolumbiane bëri të mundur shkatërrimin e një grupi të trafikut të kokainës që vepronte në Kolumbi.

Ky grup drejtohej nga një shqiptar i quajtur Agim Çerma, i njohur edhe me emrin tjetër Jimmy. Të arrestuarit e tjerë janë kolumbianë; William Cruz, Pedro Penagos, Jairo Cardona dhe Edwin Montilla.

Agim Çerma ishte personi kryesor i këtij grupi kriminal. Ai ishte përgjegjës për marrjen dhe transferimin e parave nga Evropa për të blerë kokainë nga Kolumbia.

Pas marrjes së parave, Çerma kujdesej për dërgesën e kokainës drejt Evropës nga ishte bërë porosia. Lënda narkotike trafikohej përgjithësisht në rrugë ajrore përmes fluturimeve charter.

Për të garantuar këtë mënyrë transportimi, ky grup mbante lidhje me kartelin Clan del Golfo, që vepron në veriperëndim të Kolumbisë.

Gjatë këtij operacioni për shkatërrimin e grupit kriminal, autoritetet sekuestruan të paktën 300 kilogramë kokainë dhe 524 mijë Dollarë. 

Related posts

Mbi 200 shkelje në trafik në Shkup, 118 për vozitje të shpejtë

Admin

Tre të vdekur në tri aksidente brenda ditës në Kosovë

Admin

Krim brenda familjes në Klos – vritet kryefamiljari, policia arreston nënë dhe bijë

Admin

MPB ka regjistruar 204 shkelje të komunikacionit në Shkup, 118 për vozitje të shpejtë

Admin

Gostivar, vëllau ia vjedh motrës arin në vlerë prej 50 mijë euro

Admin

Aksidenti tragjik në Durrës i mori jetën Elonës, vajzës së talentuar që pikturonte shenjues librash

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More