18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni TOP LAJM

Davitkovski: Ministri jep dorëheqjen tek Kryeministri, jo tek Kryeparlamentari

Shkup, 12 shtator – Profesori nga Fakulteti Juridik në Shkup, Borce Davitkovski, thotë se ministri mund të japë dorëheqjen nga posti i tij te Kryeministri, dhe jo në Parlament, sepse Kryeministri është ai që emëron ministrat.

Dorëheqja i paraqitet kryeministrit të caktuar që ju propozoi. Nuk ka asgjë që ministri të japë dorëheqjen nga folësi Talat Xhaferi. Zaev është një kryeministër i emëruar, ai formoi një qeveri, dhe Filipçe është një ekip nga qeveria. Nëse Kryeministri pranon dorëheqjen, ai do të propozojë një tjetër në vend të tij, i cili më pas do të votojë për Kuvendin. Kuvendi voton vetëm atë që do të propozojë kryeministri i caktuar. VMRO-DPMNE mund të paraqesë një kërkesë për shkarkimin e ministrit, por ata duhet të shpjegojnë bukur arsyet për të cilat Kuvendi do të debatojë dhe e gjithë kjo do të reduktohet në një interpelancë. Shfaqjet e tilla të VMRO-DPMNE-së janë lojëra për pika të vogla politike. Rregullat janë të qarta – thotë profesor Davitkovski.

Related posts

Konferencë shtypi e kryeministrit Zaev dhe kryetares së KE-së, fon der Lajen (drejtpërdrejtë)

Admin

Deponia e shetitorja në Dibër ngelën vetëm fjalë në letër, premtimet nuk u realizuan

Admin

ASHMMA: Vitin e kaluar ka rënë në minimum profiti i televizioneve në Maqedoni

Admin

Gjyqtarët nuk ndihen të lidhur mjaftueshëm me punën e Këshillit Gjyqësor, nevojitet transparencë e plotë

Admin

Kacarska e njofton Mariçiqin për kushtet e punës në Gjykatën Kushtetuese

Admin

Dimitrov: Vizita e Fon der Lajenit sinjal i fuqishëm për nevojën e fillimit të negociatave me BE-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com