12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Danimarka përjashton vaksinën “Johnson and Johnson” nga programi i vaksinimit

Danimarka ka vendosur të mos përfshijë vaksinën e koronavirusit, të zhvilluar nga Johnson and Johnson, në programin e saj të vaksinimit, raporton gazeta daneze B.T. duke cituar burime të paemërtuara.

Sipas Reuters, autoritetet shëndetësore daneze pritet të deklarohen rreth kësaj vaksine më vonë këtë javë.

Efikasiteti i vaksinës Johnson & Johnson nuk ishte aq i lartë në parandalimin e sëmundjes së lehtë se sa efikasiteti i vaksinës Pfizer dhe Moderna në studimet e tyre.

Vaksina Johnson & Johnson mund të ruhet në një frigorifer normal për të paktën tre muaj, duke e bërë atë më të thjeshtë për përdorim sesa vaksinat e tjera që duhet të mbahen të ngrira.

Dhe meqënëse është një dozë e vetme vaksine, nuk kërkon një vizitë vijuese për një doze përforcuese.

Kjo do të thotë se mund të jetë veçanërisht e dobishme në situatat ku individët mund të kenë vështirësi të kthehen për një doze përforcuese.

Related posts

Avionët luftarakë gjermanë dhe izraelitë fluturojnë së bashku mbi Jerusalem

Admin

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com