2.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Danimarka do të ndërtojë ‘ishullin e parë të energjisë’ në Detin e Veriut

Një projekti për të ndërtuar një ishull gjigand që siguron energji të mjaftueshme për tre milionë familje i është dhënë drita jeshile nga politikanët e Danimarkës.

Ishulli i parë energjetik në botë do të jetë i madh sa 18 fusha futbolli, por ka shpresa për ta bërë atë tre herë më të madh.

Ai do të shërbejë si një qendër për 200 turbina gjigande me erë në det të hapur.

Ky është projekti më i madh i ndërtimit në historinë daneze, që kushton rreth 210 miliardë korona (28 miliardë euro).

I ndodhur 80 km larg detit, ishulli artificial do të jetë të paktën gjysmë në pronësi të shtetit por pjesërisht nga sektori privat.

Ai nuk do të furnizojë me energji elektrike vetëm danezët por edhe rrjetet e tjera të energjisë elektrike të vendeve fqinje. Megjithëse ato vende nuk janë detajuar ende, Prof Jacob Ostergaard i Universitetit Teknik të Danimarkës i tha BBC se Mbretëria e Bashkuar mund të përfitonte, si dhe Gjermania ose Hollanda. Hidrogjeni i pastër gjithashtu do të sigurohej për përdorim në transportin detar, aviacionin, industrinë dhe transportin e rëndë.

Sipas Aktit të Klimës të Danimarkës, vendi është zotuar për një reduktim ambicioz 70% të emetimeve të gazrave serrë në 1990 deri në 2030, dhe për t’u bërë neutral i CO2 deri në 2050.

Dhjetorin e kaluar ai njoftoi se po i jep fund të gjitha kërkimeve të reja për naftë dhe gaz në Detin e Veriut.

Ministri i Energjisë Dan Jorgensen tha se vendi thjesht po “ndryshonte hartën”.

“Kjo është gjigante”, tha Prof Ostergaard për BBC. “Ky është hapi tjetër i madh për industrinë daneze të turbinave me erë. Ne po drejtonim në tokë, pastaj hodhëm hapin në det të hapur dhe tani po bëjmë hapin me ishujt e energjisë, kështu që do ta ngremë industrinë daneze në një pozicion kërkimor.”

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com