5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Daçiq: Fjalimi i Kamberit dëshmon se Serbia i respekton pakicat

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se fjalimi i deputetit shqiptar, Shaip Kamberi, në parlamentin serb, mohon se Serbia është shtet i urrejtjes dhe dëshmon se ajo respekton të drejtat e pakicave.

Sipas Daçiqit, me këtë fjalim Kamberi ka rënë në kundërshtim me akuzat për diskriminim ndaj pakicave, shkruan Tanjug.

“Ai duke folur në shqip në parlament e kundërshtoi veten se Serbia është një shtet i gjuhës së urrejtjes dhe tregoi se ishte një shtet me një shkallë të lartë të të drejtave të pakicave kombëtare”, pohoi ai.

Daçiq i bëri këto deklarata pas akuzave nga deputetët e Lëvizjes Socialiste që Kamberi foli shqip në parlament. Ai ka thënë se kur ia jep fjalën dikujt nuk mund të vlerësojë se çfarë thotë, por se e ka të drejtën për të folur.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com