18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Црна Гора: Од земја без коронавирус до нов црн рекорд

Во неделата, Црна Гора регистрираше рекорден број од 3.208 активни случаи на коронавирус или 509 случаи на 100.000 жители, објавија здравствените власти.

Институтот за јавно здравје потврдил 226 новоинфицирани лица во неделата, додека резултатите од околу 1.000 примероци пристигнаа во саботата вечер, кои беа испратени во Германија на анализа поради малиот капацитет на црногорските лаборатории, потврдија коронавирус кај други 488 Црногорци.

„Земајќи ги предвид сите новооткриени случаи, вкупниот број на моментално активни случаи на Ковид- 19 во Црна Гора во моментов е 3.208, што е 509 пациенти на 100.000 жители“, рече Институтот.

Тие посочиле дека овие примероци биле земени пред точно две недели, откако се одржале парламентарните избори на 30 август, кога и покрај забраната, имало масовни митинзи и приврзаници на власта и опозицијата.

Најмногу заразени има во Никшиќ, Беране и Подгорица – градовите каде имало најмногу политички митинзи.

Последните денови се спроведува построга контрола на усогласеноста со епидемиолошките мерки, кои предвидуваат обврска на сите лица постари од седум години да користат маски внатре и надвор, да држат растојание од други лица на не помалку од два метра, особено во рестораните каде што не можат повеќе од четири лица на иста маса.

Здравствените власти не ја исклучуваат можноста за повторно затворање на цели градови доколку „болниците брзо се полнат“.

Почетокот на учебната година во Црна Гора и почетокот на работата на градинката се одложени за 1 октомври, но епидемиолозите велат дека тоа ќе зависи од ситуацијата.

Црна Гора беше единствената земја во Европа без вирусот на почетокот на јуни, но наскоро откако владата ги отвори своите граници, Ковид-19 пристигна повторно и брзо се прошири.

Во првиот дел од епидемијата, кога рестриктивните епидемиолошки мерки беа во сила скоро два и пол месеци, само 324 лица беа заразени, а само девет починаа од инфекцијата.

Во периодот од средината на јуни, 8.388 жители на Црна Гора се заразиле со коронавирус, а 118 починале за помалку од три месеци.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com