30.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Црна Гора: Кривокапиќ почна разговори за состав на новата влада

Кандидатот за мандатар Здравко Кривокапиќ ги почна иницијалните разговори со претставниците на трите коалиции, кои формираа парламентарно мнозинство во Црна Гора, а треба да се сретне и со претседателот на ПзП (Движење за промени) Небојша Медојевиќ и лидерот на УРА (Обединета реформска акција), Дритан Абазовиќ, објави „Вијести”.

Подгоричкиот весник наведува дека не е исклучена можноста Кривокапиќ да разговара и со претставниците на СДП (Социјалдемократска партија) и на националните малцинства, но тоа најверојатно ќе се случи откако Кривокапиќ и официјално ќе биде предложен за мандатар.

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ до 23 октомври треба да предложи мандатар односно еден месец од формирање на парламентарното мнозинство.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More