9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

COVID, Greqia pritet të raportojë raste me 4 shifra të martën

Kreu i Organizatës Kombëtare të Greqisë për Shëndetin Publik (EODY) paralajmëroi se autoritetet shëndetësore mund të raportojnë një numër katër shifror infeksionesh të reja nga koronavirusi të martën.

Komenti i tij erdhi gjatë një vizite në Sepolia, në Athinën qendrore, ku njësitë lëvizëse të EODY po kryejnë teste të shpejta për të gjurmuar përhapjen e virusit.

“Ka shumë të ngjarë të kemi një numër katërshifror të rasteve dhe kjo është arsyeja pse, e kombinuar me numrin e shtuar të mutacioneve, të gjithë duhet të jemi vigjilentë dhe të marrim masa,” tha ai.

Të hënën, EODY raportoi 543 infeksione të reja me SARS-CoV-2, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve që nga fillimi i pandemisë në 157,495.

Pothuajse gjysma e këtyre rasteve të reja (265) u konfirmuan në Atikë.

Autoritetet shëndetësore dhe shkencëtarët janë në gatishmëri për përhapjen e dukshme të variantit britanik të SARS-CoV-2 dhe zbulimin e variantit të Afrikës së Jugut në Greqi.

Që nga e hëna, autoritetet në vend kishin konfirmuar një total prej 173 rastesh të prejardhjes B.1.1.7 (Britanik) ishin identifikuar në Atikë, Kretë, Greqinë Veriore dhe Patras dhe një nga linja B.1.351 (Afrika e Jugut ) në Selanik.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com