5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Covid-19/ Von der Leyen: Treguam besim të tepruar dhe vepruam me vonesë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha të mërkurën se për ritmet e shumë kritikuara të vaksinimit në vendet e bllokut duhet fajësuar pjesërisht fakti që BE-ja tregoi optizimëm dhe besim të tepruar tek vetja si dhe veproi me shumë vonesë.

Komentet bëhen ndërkohë që Bashkimi Evropian e kaloi shifrën prej 500,000 vdekjesh nga virusi.

Zonja Von der Leyen i doli në mbrojtje strategjisë së përgjithshme të BE-së për të mposhtur pandeminë me një plan të unifikuar vaksinash për të 27 vendet e saj, edhe pse ajo pranoi se ishin bërë gabime në përpjekjet për të blerë sa më shpejt sasi të mjaftueshme vaksinash për të 447 milionë qytetarët e bllokut.

“Ende nuk jemi atje ku duam të jemi,” tha zonja Von der Leyen në seancën parlamentare të BE-së. Kritikat e ashpra kanë vazhduar prej javësh, pasi fushata evropiane e vaksinimit nuk arriti ritmin e duhur krahasuar me Britaninë, Izraelin dhe Shtetet e Bashkuara. Numri i lartë i vdekjeve në Bashkimin Evropian është në kontrast të dukshëm me standardet e mirëqenies dhe aftësitë e kujdesit shëndetësor me të cilat krenohet blloku prej 27 anëtarësh.

Ndërkohë, si vend, Shtetet e Bashkuara, me një popullsi prej 330 milionë, zënë vendin e parë në botë me më shumë se 468,000 vdekje. Zonja Von der Leyen i qëndroi premtimit për të vaksinuar 70% të popullsisë së rritur të BE-së deri në fund të verës dhe fajësoi kompanitë e mëdha farmaceutike që nuk e kanë rritur sa duhet prodhimin e vaksinave në përputhje me përparimet shkencore të arritura në këtë fushë.

Related posts

Marrëdhëniet NATO-Rusi janë në pikën më të ulët që prej Luftës së Ftohtë, thotë Stoltenberg

Admin

Coronavirusi mund të ketë vrarë 80-180 mijë punonjës shëndetësorë, thotë OBSH

Admin

Lëshuan çantat, zhveshën uniformat, hoqën këpucët,…: Kjo ishte mënyra e protestës së stjuardesave të ish-Alitalia në rrugët e Romës

Admin

Fermeri belg bleu banane në treg, por në to gjeti kokainë

Admin

Rusia identifikon variant të ri të koronavirusit

Admin

Kremlini nuk e “respekton” çmimin për Navalnyn

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com