15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Covid-19 rrit nivelin e papunësisë në Britaninë e Madhe

Niveli i papunësisë në Britaninë e Madhe vazhdoi rritjen gjatë tre muajve që përfunduan në gusht, në 4,5% mesatarisht kundrejt 4,1% mes majit dhe korrikut, për shkak të pandemisë së COVID-19.

Duke filluar nga shtatori, 673 000 persona më pak ishin të punësuar krahasuar me muajin mars, në momentin kur filloi të ndjehej ndikimi i plotë i pandemisë, theksoi sot në raportin e saj mujor për tregun e punës Zyra Kombëtare e Statistikave (ONS).

Përveç kësaj, ONS specifikon se muajin e kaluar, 2,7 milionë persona kërkuan të përfitojnë nga të ardhurat minimale, qoftë për punonjësit me të ardhura të ulëta ose për ata pa punë, më shumë se dyfishi në krahasim me marsin.

Pavarësisht lehtësimit të masave kufizuese në korrik, kur pub-et dhe restorantet apo dhe palestrat, kanë mundur të ushtrojnë aktivitetin e tyre, orët e punës mes qershorit dhe gushtit kanë treguar vetëm shenja të dobëta të rimëkëmbjes.

Para pandemisë, niveli britanik i papunësisë ishte pranë nivelit më të ulët që prej rreth 45 vitesh, me 3,9%.

Related posts

I bie shkurt, australiani kalon tetë korsi me veturë dhe përplaset në fund – policia publikon pamjet rrëqethëse

Admin

Lejuan qenin që vazhdimisht ta kafshojë të arrestuarin, FBI heton zyrtarët policorë të përfshirë në këtë rast

Admin

Nxori armën dhe filloi të shtie mbi qytetarët në mes të rrugës, plagosen pesë persona në Manhattan – përfshirë sulmuesin

Admin

Macron goditet me vezë gjatë vizitës në një panair – presidenti francez befason me deklaratën

Admin

Presidenti i Koresë së Jugut sugjeron ndalimin e ngrënies së mishit të qenve

Admin

Burri në Angli ‘kërcënon të vrasë gruan me sharrë elektrike’, para se t’i vërë zjarrin vetes

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com