21.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Cilët liderë botërorë ende heshtin për fitoren e Biden

Disa udhëheqës të shquar të cilët kanë mbajtur marrëdhënie të ngrohta me Donald Trump kanë qëndruar në heshtje pas fitores së Joe Biden.

Ndërsa shumë udhëheqës botërorë ishin të shpejtë për të përgëzuar Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhjet në SHBA, të tjerët janë shfaqur jo aq të kënaqur.

Sky News shkruan se disa nga udhëheqësit më të shquar ende që nuk kanë ofruar urimet e tyre për ekipin e ardhshëm të udhëheqjes më të lartë të Amerikës.

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro ka qenë një aleat i ngushtë dhe mik i liderit amerikan. Bolsonaro madje e vuri në shënjestër Biden pas debatit të parë televiziv në garën presidenciale pasi ish-nënkryetari tha se Trump kishte nevojë të shtynte Brazilin të bënte më shumë për të mbrojtur Amazonën.

Udhëheqësi i Brazilit e quajti deklaratën e Biden si “katastrofike”. Por Bolsonaro po distancohet nga Trump pas rezultatit të zgjedhjeve, duke thënë se ai “nuk është personi më i rëndësishëm në botë”, sipas Washington Post.

“Personi më i rëndësishëm është Zoti,” u citua Bolsonaro të ketë deklaruar.

Nuk ka pasur asnjë reagim të menjëhershëm nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili ishte miqësor me Trump.

Ai hyri në gjyqin e fajësimit të Trump vitin e kaluar, duke mbrojtur presidentin dhe duke e përshkruar situatën si “të largët” dhe “të trilluar”.

Trump ndezi zemërim në të dy anët e zhytjes politike në Uashington pas takimit të tij të parë me Putin.

Presidenti amerikan u akuzua për sjellje “tradhti” gjatë një konference shtypi në vitin 2018 me homologun e tij rus në Finlandë, në të cilën ai kundërshtoi zyrtarët e tij të inteligjencës për pretendimin e ndërhyrjes nga Moska në zgjedhjet që e vendosën atë në Shtëpinë e Bardhë.

Edhe lideri i Koresë së Veriut nuk është dëgjuar që kur zgjedhjet u thirrën në favor të Biden.

Donald Trump dhe Kim Jong-Un u takuan në tri raste të ndryshme dhe u tha se kishin shkëmbyer pothuajse 30 letra gjatë katër vjetëve të fundit.

Pavarësisht samiteve, ka pasur pak lëvizje nga Koreja e Veriut për të tkurrur programin e saj të armëve bërthamore.

Vitin e kaluar, Biden e quajti Kim “një qen vrasës”. Udhëheqësi i Koresë së Veriut u përgjigj se Biden ishte një “qen i tërbuar” i cili duhet të “rrihej për vdekje me një shkop”.

Në atdheun e Zonjës së Parë Melania Trump, kryeministri slloven Janez Jansa e përgëzoi Trump për një fitore para se të numëroheshin të gjitha votat. Ai ka vazhduar të tregojë mbështetje pavarësisht se Biden u shpall fitues.

Liderë të tjerë që e kanë mbështetur haptas Trump gjatë mandatit të tij nuk kanë mbajtur të njëjtin qëndrim, megjithatë. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, fotografia e profilit të të cilit në Twitter e tregon atë të ulur pranë Trump, i dha urimet e tij Biden dhe e përshkroi atë si një mik të Izraelit.

Kryeministri britanik Boris Johnson, një aleat tjetër i Trump, ndau një deklaratë duke lavdëruar Biden dhe zëvendëspresidenten e zgjedhur Harris për “arritjen e saj historike”.

“Shtetet e Bashkuara janë aleati ynë më i rëndësishëm dhe unë pres që të punojmë ngushtë së bashku në përparësitë tona të përbashkëta nga ndryshimi i klimës te tregtia dhe siguria,” tha Johnson.

Related posts

Merkel me porosi për Maqedoninë dhe Bullgarinë: E keni patjetër të merreni vesh

admin

Marëdhëniet Kinë- Gjermani ,të rëndësishme dhe strategjike

admin

Kuba shtyp disidentët para protestës së planifikuar

admin