26.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Sport

Cila skuadër është më e mirë, formacioni i Real Madridit me moshë mesatare 31 apo 21.6 vjet?

Ardhja e Eduardo Camavinga në Real Madrid ka theksuar vetëm më tej kontrastin në skuadrën e Carlo Ancelotti. Los Blancos kanë një përzierje të rinisë dhe përvojës, që do të thotë se italiani mund të fusë dy 11-she të ndryshme me një ndryshim në moshën mesatare prej rreth 10 vjetësh.

Nga njëra anë, Ancelotti mund të zgjedhë një 11-she titullare me një moshë mesatare 31 vjeç, ose një tjetër me një moshë mesatare prej 21.6 vjeç.

Kjo përzierje mund të shihet çdo fundjavë në formacionin e Real Madridit këtë sezon, me lojtarë të të gjitha moshave që emërohen në ekip nga e para.

Gazeta spanjolle Marca ka folur për secilën nga pozicionet dhe kontrastin në moshat që Ancelotti ka në secilën zonë të fushës.

Formacioni i të vjetërve me moshën mesatare 31 vjeç:

Thibaut Courtois; Dani Carvajal, David Alaba, Marcelo; Casemiro, Toni Kroos, Luka Modric; Gareth Bale, Karim Benzema, Eden Hazard;

Formacioni i të rinjve me moshën mesatare 21.6:

Andriy Lunin; Marvin Park, Jesus Vallejo, Eder Militao, Miguel Gutierrez; Antonio Blanco, Eduardo Camavinga, Fede Valverde; Marco Asensio, Rodrygo, Vinicius Jr; 

Portierët

Thibaut Courtois është portieri i padiskutueshëm i zgjedhjes së parë në moshën 29-vjeçare dhe po shijon padyshim formën më të mirë të karrierës së tij me Real Madridin. Sipas kontratës deri në vitin 2026, ka pak për të sugjeruar se ai nuk do të vazhdojë të dominojë në portë.

Rezervë e tij është 22-vjeçari Andriy Lunin, i cili nënshkroi me Realin si 18-vjeçar.

Mbrojtja

Ancelotti mund të rreshtohet me Dani Carvajal (29), David Alaba (29), Nacho (31) dhe Marcelo (33) si katër mbrojtësit e tij, por ka një linjë krejtësisht të ndryshme të mbrojtjes që ai mund të emërojë gjithashtu.

Ai mund të përfshijë 23-vjeçarin Eder Militao dhe 20-vjeçarin Miguel Gutierrez, si dhe Jesus Vallejo (24) dhe Marvin Park (21).

Mesfusha

Rasti më ekstrem i dy fytyrave të Real Madridit vjen në mesfushë. Camavinga, në moshën 18 vjeçare, është më i riu në skuadër, por Toni Kroos (31), Luka Modric (36) dhe Casemiro (29) janë titullar të rregullt.

Francezi mund të bashkohet me Antonio Blanco (21) dhe Fede Valverde (23) për të ulur moshën mesatare të mesfushës me 12 vjet.

Sulmi

Karim Benzema (33), Gareth Bale (32) dhe Eden Hazard (30) ka të ngjarë të jenë titullar të rregullt këtë sezon, me një mesatare prej 31.6 vjeç, megjithëse Vinicius Jr (21), Rodrygo (20) dhe Marco Asensio (25) mund të emërohen në një sulm me një moshë mesatare prej vetëm 22 vjeç.

Related posts

Ish futbollisti i Bayer Leverusen, Besiktas dhe Fenerbahce, vret një person dhe plagosë katër të tjerë

Admin

Suedia publikon listën për ndeshjen me Kosovën, rikthehet Zlatan Ibrahimovic

Admin

Sot kthehet Liga e Kampionëve, tetë ndeshje në orar – spikat takimi Man City-PSG

Admin

Anelka: Mbappe duhet të jetë numri një te PSG, Messi duhet të ndryshojë dhe t’i shërbejë atij

Admin

Barcelona, Juventusi dhe Real Madridi marrin fitoren e parë për Superligën Evropiane – UEFA heq paditën për komplot kundër tyre

Admin

Benzema dhe Osimhen, sulmuesit më efektivë të shtatorit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com