18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Shëndetësi

Çfarë ndodh 24 orë para një infarkti: Mos bëni panik nëse keni dhimbje gjoksi – këto janë simptoma befasuese të një sulmi në zemër

Sipas një studimi të ri të kryer nga studiuesit në Danimarkë, i cili u prezantua në konferencën e fundit të Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë, dhimbja në gjoks ndodh vetëm në një në pesë raste

Mjekët atje analizuan të dhënat e mbledhura nga 4.000 pacientë, midis viteve 2016 dhe 2018, të cilët pësuan një sulm në zemër jashtë spitalit dhe të cilët kanë kontaktuar ambulancën deri në njëzet e katër orë para arrestit kardiopulmonar.

Mjekët kanë vënë re simptomat e raportuara (nga pacienti ose dikush nga mjedisi i tyre familjar), transmeton Telegrafi.

Rezultatet konfirmojnë se ka shumë shenja paralajmëruese – simptoma më e përmendur shpesh është frymëmarrja e vështirësuar (59%), e ndjekur nga konfuzioni (23%) ose humbja e vetëdijes (20%).

Sulmi në zemër godet dikë afërsisht në çdo 43 sekonda. Ndodh kur qarkullimi i gjakut që sjell oksigjen në muskujt e zemrës zvogëlohet rëndë ose ndërpritet plotësisht.

Kjo ndodh sepse arteriet që furnizojnë zemrën me gjak mund të ngushtohen ngadalë për shkak të yndyrës së grumbulluar dhe kolesterolit. Edhe pse trupi dërgon sinjale paralajmëruese para sulmit në zemër, ne shpesh i injorojmë ato.

Tek gratë, simptomat janë shpesh atipike, kështu që ato shpesh nuk shoqërohen me një gjendje kaq serioze, dhe gratë që i kanë mbijetuar një sulmi në zemër do të habiten sepse mendojnë se lodhja e tyre është për shkak të gripit.

Related posts

Rëndësia e mbajtjes së maskave ​​në shkollë, sipas studimeve të reja

Admin

Pirja e tepërt e kafesë mund të shkaktojë mungesë të kësaj vitamine

Admin

Çfarë është një dhimbje koke e stresit dhe si ta shmangim atë?

Admin

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Admin

Edhe mjekët janë tmerruar nga pasojat: Sa pomfrit bën të hani, pa rrezikuar shëndetin!

Admin

Pse hamë kur jemi nervozë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com