DailyNews.mk
Rajoni

Çfarë mund të sjellin provat e fundit të raketave S-400 të Turqisë?

Vitin e kaluar, Turqia bleu sistemin rus S-400 të mbrojtjes anti-ajrore, me gjithë kundërshtimet e ashpra nga Shtetet e Bashkuara.

Në fillim të tetorit, njësitë S-400 po dërgoheshin në Detin e Zi, afër Sinopit në Turqinë veriore, për një raund tjetër provash që ka të ngjarë të rikthejë shqetësimet midis aleatëve të Turqisë në NATO dhe fqinjëve të saj.

I njohur si “Triumfi” në Rusi dhe “Growler” nga anëtarët e NATO-s, sistemi i mbrojtjes tokë-ajër S-400 është një nga më të përparuarit në botë, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Shqetësimet e SHBA-së dhe NATO-s

Një anëtar kyç i NATO-s dhe një aleat i rëndësishëm i SHBA-së, Turqia u konsiderua një pjesë integrale e “F-35 stealth fighter programme” dhe u caktua të ishte një nga vendet e para që mori këta aeroplanë luftarakë.

Ishte gjithashtu në treg për një sistem të mirë të mbrojtës ajrore.

Por mosdashja e Uashingtonit për të shitur sistemin e mbrojtjes ajrore Patriot të SHBA-së, Turqisë, e bënë Turqinë të kthehej diku tjetër për alternativa, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Ankaraja nënshkroi marrëveshjen për S-400 me Rusinë në vitin 2017 me dërgesat e para me vlerë 2.5 miliardë dollarë që mbërritën në korrik të vitit 2019.

Dënimi nga SHBA i vendimit të Turqisë për të blerë sistemin rus të mbrojtjes ajrore ka qenë i zhurmshëm dhe i palëkundur.

Madje SHBA përjashtoi zyrtarisht Turqinë nga programi i saj i avionëve luftarakë F-35 në korrik të vitit të kaluar.

Uashingtoni është i shqetësuar se të qenit pjesë e një programi luftarakë të fshehtë amerikan është në kundërshtim me zotërimin dhe operimin e sistemit të armëve të një kundërshtari të mundshëm që është projektuar, pjesërisht, për të rrëzuar avionët e bërë nga SHBA.

Dhe shtroheshin pyetjet: A do të përfshihej S-400 në rrjetat e komunikimit të NATO-s? A do të jetë në gjendje të nxjerrë të dhëna të vlefshme për avionët amerikanë të fshehtë si F-35?

Related posts

Vuçiq paralajmëron takim në kuadër të mini-Shengenit

NEFAIL EMINI

Daçiq: Serbia asnjëherë nuk do t’i bashkohet Perëndimit për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

NEFAIL EMINI

Aleksandër Vuçiç: Serbia së shpejti nis ndërtimin dhe rindërtimin e spitaleve në Kosovë

NEFAIL EMINI

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto paralajmëron BE-në: Do ta humbni Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

Bakir Izetbegoviq: Serbia nuk ka të drejtë të sundojë mbi Kosovën

NEFAIL EMINI

Albin Kurti nga Parisi: Nuk mora premtim për liberalizim të vizave

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More