22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk

Category : Политика

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin
Битката околу реченицата за „погрешно толкување на историјата” на која инсистира Бугарија во заклучоците за Северна Македонија сепак, се најде во последната нацрт верзија, но...

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin
Употребата на референцата „македонски јазик“ се јавува како единствена пречка за потпишување на договорот за Фронтекс помеѓу Македонија и ЕУ, известува МИА откако од Европската...

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin
Совет на Амбасадори преку соопштение изразува голема загрижениост и изненадување од веста во медиумите дека мала група пратеници, како што се посочува, „борци за човекови...

Царовска: Државната матура ќе се одржи, задолжителна е и во развиените европски земји

Admin
Прашањата и програмите за полагање на државната матура се поедноставени и усогласени со условите во коишто оваа учебна година ќе се спроведуваат испитите, рече министерката...

Последни обиди да се тргне бугарското вето за евроинтеграцијата на Македонија

Admin
Во очекување на амбасадорскиот состанок на кој германското претседателство повторно ги враќа заклучоците за проширувањето на ЕУ, вклучително и за Македонија, кои беа отстранети минатата...

Ѓоргиев: Ако нема прогрес во работата на Комисиите, вината се префрла на македонската страна

Admin
Синтагмата „заедничка историја“, која не е дефинирана во самиот Договор за пријателство, се претвори во една од главните пречки во работата на Комисијата, пред сѐ,...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More