23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Kosovë

Cakolli: Presidenti nuk ka autoritet kushtetues për shtyrjen e zgjedhjeve

Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës tha se sot se presidenti nuk ka autoritet kushtetues që të vendosë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale për shkak të rritjes së numrit të personave të infektuar me COVID-19.

Cakolli në një postim në Facebook shkruan se shtyrja e zgjedhjeve paraqet cenim të konventave ndërkombëtare dhe Kodit të Praktikës së Mirë në Çështjet Zgjedhore.

Lexoni të plotë postimin në Facebook:

Meqenëse tash seriozisht po trajtohet mundësia e shtyrjes së zgjedhjeve lokale, t’i rikujtojmë disa argumente të parashtruara një vit më parë:

-Presidenti nuk ka autoritet kushtetues që të vendosë për shtyrjen e zgjedhjeve komunale për shkak të rritjes së numrit të personave të infektuar me COVID-19;

– Shtyrja e zgjedhjeve privon qytetarët nga e drejta e tyre kushtetuese, sipas nenit 45, për t’u zgjedhur apo për të zgjedhur një nga kandidatët e certifikuar nga KQZ-ja;

– Shtyrja e zgjedhjeve ndalon që demokracia të materializojë funksionin e vetë përmes pjesëmarrjes së qytetarëve të komunës në

drejtim të zgjedhjes përmes votimit të përfaqësuesit të tyre në komunën përkatëse;

– Shtyrja e zgjedhjeve paraqet cenim të konventave ndërkombëtare dhe Kodit të Praktikës së Mirë në Çështjet Zgjedhore. Shtyrja, pa mbështetje kushtetuese dhe ligjore, shkel po ashtu të drejtat e garantuara sipas nenit 3 të Protokollit nr. 1 të KEDNJ-së;

Këto argumente (dhe të tjera) kundër shtyrjes së zgjedhjeve janë parashtruar pranë Gjykatës Kushtetuese (Rasti KO98/20) nga grupi parlamentar i LVV-së, kur Presidenti Thaçi kishte shtyrë zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Podujevës. 

Related posts

Tërmkolli-presidentes: S’bëhet politikë korridoreve të OKB’së, s’jemi në vitet e 90-ta

Admin

“Bashkë Qeverisim”, slogani i Vetëvendosjes për zgjedhjet lokale

Admin

Nga sot, Shqipëria dhe Kosova me pikë të re kufitare

Admin

Vuçiq mbron “Ballkanin e Hapur”, i bënë thirrje Kosovës që t’u bashkohet

Admin

Aksident trafiku në magjistralen Podujevë-Prishtinë, vetura përfundon jashtë rrugës

Admin

Dy shtetet mosnjohëse, Kina dhe Rusia pushtojnë tregun e Kosovës me mallra

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com