DailyNews.mk
Rajoni

Cakaj: Dinjitetin e shqiptarëve s’mund ta cenojë asnjë nga autoritetet serbe

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, sa i përket notës së protestës që Shqipëria i adresoi pak ditë më parë Beogradit, pas deklaratave për Shqipërinë e Madhe nga ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, thotë se dinjitetin e shqiptarëve s’mund ta cenojë asnjë nga autoritetet serbe.

Më tej, Cakaj ushtoi se çështjet që qëndrojnë mes Shqipërisë dhe Serbisë janë të njohura për publikun dhe në masën më të madhe ndërlidhen me Republikën e Kosovës dhe me qasjen e papranueshme që Serbia ka me atë.

“Nuk dua të bëj patriotin në studio televizive për çështje që ndodhin prapa syrit mediat, për çështje që ndodhin në marrëdhëniet diplomatike të dy vendeve. Thelbësore është të nënvizohet se dinjitetin kombëtar të shqiptarëve dhe as historinë e Republikës së Kosovës, as nuk mund ta ndryshojë, as mund ta cenojë dhe as nuk mund të përdorë gjuhë poshtëruese, në raport me asnjëherë, asnjë prej autoritet në Serbi. Ky është thelbi i çështjes”,-tha ai në ”A2cnn”.

Related posts

Vuçiq paralajmëron takim në kuadër të mini-Shengenit

NEFAIL EMINI

Daçiq: Serbia asnjëherë nuk do t’i bashkohet Perëndimit për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

NEFAIL EMINI

Aleksandër Vuçiç: Serbia së shpejti nis ndërtimin dhe rindërtimin e spitaleve në Kosovë

NEFAIL EMINI

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto paralajmëron BE-në: Do ta humbni Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

Bakir Izetbegoviq: Serbia nuk ka të drejtë të sundojë mbi Kosovën

NEFAIL EMINI

Albin Kurti nga Parisi: Nuk mora premtim për liberalizim të vizave

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More