24.8 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Регион

Бугарскиот претседател во работна посета на Грција

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска е во работна посета на Грција, а ќе се сретне со грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис , јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштија од кабинетот на Радев, на средбите, се очекува да бидат разгледани перспективите за натамошен развој на билатералните односи меѓу двете земји, да стане збор за трговско – економската и инвестициската соработка, за ЕУ прашањата, како и за регионалната соработка на Балканот.

За време на посетата, бугарскиот претседателот ќе одржи предавање пред Европската организација за јавно право на тема „Универзални човечки вредности и владеење на правото: Столбови на европскиот развој“.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More