15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Бугарската опозиција со иницијатива за смена на претседателката на Парламентот

Бугарската опозиција бара оставка на претседателката на Парламентот Цвета Карајанчева, јави БГНЕС.

Од парламентарната говорница, претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП) Корнелија Нинова порача дека постојат пет аргументи во корист на тоа дека Карајанчева треба да ја напушти функцијата..

– Првиот – непознавање на Уставот на Република Бугарија и кршење на Деловникот за работа на Националното собрание, кое согласно одлука на Уставниот суд има сила на закон. Второ – поставување на законодавниот дом во подредена улога на извршната власт и претворање на Националното собрание во додаток на волјата на еден човек, премиерот (бојко) Борисов. Трето – грубо кршење на правилата на законодавниот процес и влошување на квалитетот на законите. Четврто – непочитување на принципите на транспарентност и јавност во работата на Парламентот и петто – зборови, проценки и однесување што го нарушуваат авторитетот на институцијата , рече Корнелија Нинова пред пратениците.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com