39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

Бучковски: За јазикот не можеме да правиме компромис

Екс премиерот Владо Бучковски е оптимист дека во следните недели, Македонија и Бугарија ќе најдат компромис за историските прашања.

Бучковски вели дека за јазикот не можеме да правиме компромис.

По вчерашното барање на официјална Софија, да се постигне решение до 10-ти ноември, пред заедничкото претседавање со берлинскиот процес, Бучковски вели дека во политиката се е можно.
Тој за Телма изјави дека овој датум не го смета за ултиматум.

„Бугарија во договорот се обрза дека ќе ни помага на патот кон ЕУ“, рече Бучковски.

Вели дека со Бугарите имаме заедничка историја.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More