18 C
Skopje, NM
03/03/2021
DailyNews.mk
Bota

Vritet ambasadori Italian në Kongo

Ambasadori italian në Republikën Demokratike të Kongos dhe një polic ushtarak që udhëtonte me të janë vrarë në një sulm ndaj një autokolone.

Mediat italiane shkruajnë se Luca Attanasio humbi jetën teksa disa forca të armatosura po përpiqeshin të rrëmbenin personelin paqeruajtës të Monusco, të Kombeve të Bashkuara.

Komandoja terroriste hapi zjarr mbi autokolonën e Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara. Ambasadori Luca Attanasio,humbi jetën teksa po transportohej në spital si pasojë e plagëve të marra.

Për vrasjen është hapur një hetim për të kuptuar dinamikën dhe motivin. Dhjetëra grupe të armatosura vijojnë që të kryejnë sulme në Kongon lindore.

Related posts

Morën vaksinën Astra Zeneca por brenda katër ditësh vdiqën dy persona, nisin hetimet

Zekirija Haxhiu

Australia me kufij të mbyllur deri në fund të qershorit

Zekirija Haxhiu

A ka shenja për fundin e pandemisë së koronavirusit?

Zekirija Haxhiu

Çfarë është pasaporta e BE-së për vaksinim?

Zekirija Haxhiu

Teksasi i jep fund masës për vendosje të maskës

Zekirija Haxhiu

Vendimi/ Rregullat e gjyqësorit në Poloni “mund të shkelin ligjin e BE-së”

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More