19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Bota

Mijëra të evakuuar në Australi ndërsa përmbytjet janë përkeqësuar

Mbi 18,000 australianë janë evakuuar nga përmbytjet në Uellsin e Ri Jugor ndërsa shiu i madh vazhdon të godasë bregun lindor.

Ditët e përmbytjeve të rrëmbyeshme kanë bërë që lumenjtë dhe digat të dalin nga shtrati rreth Sidneyt – kryeqyteti i shtetit – dhe në Queensland në jug-lindje.

Zyrtarët thonë se “ngjarja që ndodh një herë në 50 vjet” mund të vazhdojë gjatë gjithë javës dhe i ka bërë thirrje popullit që të tregojë kujdes.

Kryeministri Scott Morrison ka ofruar fonde pë rata që janë detyruar të evauukohen, transmeton Klan Kosova.

Kryetari i Uellsit të ri Jugor, Gladys Berejiklian, ka thënë se nuk është raportuar asnjë vdekje duke e përshkruar një mrekulli atë që e kanë kaluar.

Megjithatë, ka pasur dëme të mëdha në zonat e prekura ku banojnë rreth 1/3 e 25 milionë banorëve të Australisë.

Related posts

Mianmar, shkon në 706 numri i viktimave në protestat kundër grushtshtetit

Nefail Emini

Përshkallëzohen tensionet në kufirin Rusi-Ukrainë, dy anije luftarake të SHBA pritet të mbërrijnë në Detin e Zi

Nefail Emini

Irani kërcënon Israelin

Nefail Emini

Shkaqet e shpërthimit të konfliktit të ri në Irlandën e Veriut

Nefail Emini

Vrasja e një personi me ngjyrë nxit protesta në Mineapolis

Nefail Emini

Nga varrimi deri te zia kombëtare, çfarë parashikon protokolli pas vdekjes së Princit Philip

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More