17 C
Skopje, NM
12/05/2021
DailyNews.mk
Bota

Irani kërcënon Israelin

Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif u zotua për hakmarrje ndaj Izraelit për një sulm ndaj objekteve kryesore bërthamore të Iranit në Natanz por tha se nuk do të ndalojë bisedimet e nivelit të lartë për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të vendit me fuqitë botërore.

Në një takim privat me ligjvënësit të hënën, Zarif vuri në dukje se zyrtarët e lartë izraelitë thanë qartë se do të përpiqeshin të parandalonin përpjekjet shumëpalëshe për të rivendosur Planin e Përbashkët të Përgjithshëm të Veprimit (JCPOA), i cili do të çonte në heqjen e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara mbi Iranin, raporton Al Jazeera.

“Tani ata mendojnë se do ta arrijnë qëllimin e tyre. Por sionistët do të marrin përgjigjen e tyre në më shumë avancime bërthamore, ”u citua diplomati të thoshte nga IRNA shtetërore.

Ai u zotua për “hakmarrje” kundër Izraelit dhe tha se Irani nuk do të bjerë në grackën e tij duke refuzuar të përfshihet në bisedime që mund të shohin heqjen e sanksioneve të njëanshme të SHBA.

Ai gjithashtu premtoi se Natanz do të ndërtohet më i fortë se më parë, duke përdorur centrifuga më të përparuara.

“Nëse ata mendojnë se dora jonë në negociata është dobësuar, në fakt ky akt frikacak do të forcojë pozicionin tonë në bisedime,” tha ai.

“Palët e tjera në bisedime duhet të dinë se nëse do të përballeshin me pajisje pasurimi që përdornin makina të gjeneratës së parë, tani Natanz mund të mbushet me centrifuga të përparuara që kanë disa herë kapacitet pasurimi”.

Related posts

Pezullim i patentave për vaksinat

Lea Musliju

Studimi: COVID-19 nuk është një sëmundje e frymëmarrjes por vaskulare

Lea Musliju

Në San Francisko, më shumë njerëz vdiqën nga përdorimi i drogës sesa nga COVID-19

Lea Musliju

Qeveria indiane shpjegon lidhjet me valën e dytë vdekjeprurëse nga COVID-19

Lea Musliju

Ministri gjerman i Shëndetësisë: Vaksina AstraZeneca e lejueshme për të gjitha grupmoshat

Lea Musliju

India drejt katastrofës, mbi 412 mijë raste të reja dhe rekord i vdekjeve nga COVID-19

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More