17 C
Skopje, NM
12/05/2021
DailyNews.mk
Bota

Francë: Mësimi vazhdon në shkolla, udhëtime në vend

Procesi mësimor po mbahet serish në shkollat e mesme franceze dhe qeveria ka hequr ndalimin e udhëtimit në familje si pjesë e një plani për të lehtësuar gradualisht masat kundër COVID-19.

Francezët tani lejohen të lëvizin më shumë se 10 kilometra nga shtëpia e tyre, e cila ishte një ndalim për katër javë në mënyrë që të ngadalësohej përhapja e virusit, por sundimi i orës nga 7 pasdite deri në 6 të mëngjesit është ende në fuqi, raporton AP.

Javën e kaluar, presidenti Emmanuel Macron paraqiti datat kryesore të planit për daljen graduale të vendit nga bllokimi, pasi numri i infeksioneve dhe shtrimeve në spital filloi të bjerë.

Sipas këtij plani, restorantet dhe kafenetë do të jenë në gjendje të shërbejnë mysafirë në ambiente të jashtme në tavolina me maksimumi gjashtë persona nga 19 maj, kur fillimi i ndalimit të orës së natës do të zhvendoset në 21:00.

Do të hapen gjithashtu dyqane jo me përparësi, si dhe institucione kulturore dhe mjedise sportive, në të cilat frekuentimi do të jetë i kufizuar në 800 persona brenda dhe 1000 jashtë.

Turistët nga jashtë do të lejohen të vijnë në Francë nga 9 qershori, me kusht që të jenë vaksinuar ose të kenë një test negativ për COVID-19 dhe në fazën përfundimtare të planit, ora e ndalimit dhe shumica e kufizimeve do të hiqen, e cila është planifikuar për 30 qershor.

Related posts

Pezullim i patentave për vaksinat

Lea Musliju

Studimi: COVID-19 nuk është një sëmundje e frymëmarrjes por vaskulare

Lea Musliju

Në San Francisko, më shumë njerëz vdiqën nga përdorimi i drogës sesa nga COVID-19

Lea Musliju

Qeveria indiane shpjegon lidhjet me valën e dytë vdekjeprurëse nga COVID-19

Lea Musliju

Ministri gjerman i Shëndetësisë: Vaksina AstraZeneca e lejueshme për të gjitha grupmoshat

Lea Musliju

India drejt katastrofës, mbi 412 mijë raste të reja dhe rekord i vdekjeve nga COVID-19

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More