19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Bota

Erdogani shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore, lira turke bie 14%

Monedha e Turqisë ka rënë deri në 14% pasi presidenti Reccep Tayyip Erdogan shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore të vendit gjatë fundjavës, njofton BBC.

Naci Agbal, ish-prijësi i Bankës Qendrore në Turqi, kishte marrë meritat kryesore për ngritjen e vlerës së lirës duke e nxjerrë atë nga nivelet më të ulta ndonjëherë.

Erdogani e zëvendësoi atë në një lëvizje të befasishme të shtunën, duke u bërë guvernatori i tretë brenda dy vjetëve që shkarkohet nga presidenti turk.

Agbal, i emëruar në nëntor, kishte rritur normat e interesit për të luftuar një normë inflacioni që shkonte mbi 15%.

Largimi i tij ka tronditur investitorët vendas dhe të huaj që kishin vlerësuar politikën e fundit monetare të Bankës Qendrore të Turqisë.

Lira ishte në një moment monedha me performancën më të mirë të tregut në zhvillim për vitin 2021, pasi ishte rikuperuar pothuajse një e pesta nga një ulje e dollarit amerikan.

Javën e kaluar, monedha turke u rrit fuqishëm pasi Agbal rriti normat e interesit me 2 pikë përqindje, dyfishin e asaj që prisnin ekonomistët.

Related posts

Mianmar, shkon në 706 numri i viktimave në protestat kundër grushtshtetit

Nefail Emini

Përshkallëzohen tensionet në kufirin Rusi-Ukrainë, dy anije luftarake të SHBA pritet të mbërrijnë në Detin e Zi

Nefail Emini

Irani kërcënon Israelin

Nefail Emini

Shkaqet e shpërthimit të konfliktit të ri në Irlandën e Veriut

Nefail Emini

Vrasja e një personi me ngjyrë nxit protesta në Mineapolis

Nefail Emini

Nga varrimi deri te zia kombëtare, çfarë parashikon protokolli pas vdekjes së Princit Philip

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More