19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Bota

Disa fotografi që tregojnë pasojat e përmbytjeve në Australi

Imazhe më të pabesueshme të shkatërrimeve të shkaktuara nga super stuhia “një në 50-vjet” që ka përfshirë bregun lindor të Australisë.

Siç edhe mund të shihet në pamjet e publikuara, përcjell Telegrafi, rrugët u shndërruan në lumenj me mbeturina lundruese, ekskavatorë të zhytur dhe makina që u braktisën, si dhe kangurët notuan nëpër oborret e përmbytura duke u përpjekur të arrinin në tokë.

Përveç këtyre, peshqit e ngordhur “laheshin” në shesh lojërash për fëmijë ndërsa lopët përfundonin në plazhe dhe hajate të shtëpive.

Mediat kanë raportuar se lumenjtë e përmbytur në perëndim dhe veri-perëndim të Sidneit arritën kulmin në nivelet më të larta në 60 vjet të hënën ndërsa Diga Warragamba derdhi ujë të mjaftueshëm për të mbushur limanin e Sidneit çdo 24 orë për një ditë të tretë me radhë.

Në disa pjesë u lëshuan paralajmërimet e përmbytjes ndërsa dhjetëra shtëpi u përmbytën nga uji, duke shkaktuar evakuime masive.

Ndryshe, rreth 18 mijë australianë janë evakuuar për shkak të përmbytjeve në New South Wales derisa reshjet e mëdha vazhdojnë të godasin bregun lindor. /Telegrafi/

Related posts

Mianmar, shkon në 706 numri i viktimave në protestat kundër grushtshtetit

Nefail Emini

Përshkallëzohen tensionet në kufirin Rusi-Ukrainë, dy anije luftarake të SHBA pritet të mbërrijnë në Detin e Zi

Nefail Emini

Irani kërcënon Israelin

Nefail Emini

Shkaqet e shpërthimit të konfliktit të ri në Irlandën e Veriut

Nefail Emini

Vrasja e një personi me ngjyrë nxit protesta në Mineapolis

Nefail Emini

Nga varrimi deri te zia kombëtare, çfarë parashikon protokolli pas vdekjes së Princit Philip

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More