9.8 C
Skopje, NM
24/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Borrell për B.Perëndimor: Është në zemër të Evropës, kemi përgjegjësi për paqe

Shkup, 27 shtator – Kreu i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, u bëri thirrje vendeve të Ballkanit Perëndimor të punojnë së bashku me BE -në në luftën kundër dezinformatave duke rritur ndërgjegjësimin e qytetarëve dhe duke forcuar elasticitetin e demokracisë.

“Qytetarët e Ballkanit Perëndimor tashmë janë më të vetëdijshëm dhe më rezistent ndaj dezinformatave. Njohja me median ndihmon dhe ne jemi të vendosur të vazhdojmë të kontribuojmë në këtë punë në rajon”, tha Borrell, transmeton lajm.net.

Në edicionin e dytë të konferencës “BE dhe Ballkani Perëndimor – Shkrimi-leximi në media”, Borrell vuri në dukje se mediat dhe qytetarët e pavarur dhe profesionistë që kontrollojnë faktet po punojnë pa u lodhur për të luftuar dezinformatat.

Ai theksoi se BE-ja do të vazhdojë të financojë dhe promovojë edukimin dhe ngritjen e vetëdijes për këtë çështje dhe përfundoi se “investimi në fuqizimin e njerëzve të Ballkanit Perëndimor do të thotë investim në një Evropë më të fortë”.

“Ballkani Perëndimor është në zemër të Evropës dhe ne ndajmë përgjegjësinë për të ndërtuar një Evropë paqësore, të begatë dhe të bashkuar. Ne gjithashtu ndajmë përgjegjësinë për komunikimin në lidhje me këtë ”, përfundoi Borrell. 

Related posts

Forumi i gruas dhe ai rinor i BDi- Çair, organizuan marshin e blertë (FOTO)

Admin

Presidenti Pendarovski u ndau certifikata pjesëmarrësve të Shkollës së parë për politika

Admin

Vodno e mesme përmes shtegut për biçikletë lidhet me qendrën e Shkupit

Admin

Zaev: Vlerat e OKB-së ngelen të përjetshme dhe aktuale

Admin

Dimitrov: “Bullgaria të mos përzihet në punët e brendshme”

Admin

Cilat janë bastionet e BDI-së?

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com