18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Борисов: Со Меркел ги поддржуваме евроинтеграциите на Западен Балкан

„Со канцеларката на Германија, Ангела Меркел, ги поддржуваме земјите од Западен Балкан на пат кон ЕУ. Бугарија ќе продолжи да работи активно во оваа насока за време на нашето заедничко претседателство со Република Северна Македонија на Берлинскиот процес“, напиша на Фејсбук бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој се наоѓа во Брисел, на Самитот на ЕУ.

Борисов слична порака му пренесе на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, минатата недела на средбата во Софија, кога раче дека должност е за сегашните и за идните генерации да се осигура дека во никој случај Република Северна Македонија, Албанија и земјите од Западен Балкан нема да бидат запрени на патот кон ЕУ.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com