5.8 C
Skopje, NM
22/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Blinken letër Vuçiç/ SHBA i kërkon Serbisë të njohë pavarësinë e Kosovës

Sekretari i Shtetit, Anthony Blinken i ka dërguar një letër presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, duke i kërkuar njohjen reciproke me Kosovën.

Shtetet e Bahskuara janë të përkushtuara në marrëdhënien tonë afatgjate. Në ndajmë vizionin e një Serbie demokratike, të qëndrueshme, në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Qëllimi afatgjatë i SHBA-ve është që ta shohë Serbinë dhe Kosovën të arrijnë një marrëveshje, fokusuar në njohjen reeciproke”, shkruan Blinken. Letrën e marrë nga Vuçiç, Blinken e ka bërë publike për mediat vendase, por nuk e komentoi kërkesën lidhur me Kosovën.

Ndërkohë, kujtojmë se në muajin shkurt, president amerikan, Joe Biden i bëri të ditur Vuçiç se qëllimi i dialogut Kosovë-Serbi është njohja reciproke

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com