30 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Bisedë mes Pendarovskit dhe Presidentit bullgar për perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut

Presidentët e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe Republikës së Bullgarisë, Rumen Radev sot biseduan në telefon për pozicionet e të dy shteteve lidhur me kushtet për fillim të negociatave të shtetit tonë për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Dy presidentët biseduan për mundësinë e arritjes së zgjidhjes së qëndrueshme për zhvillim evropian të rajonit tonë dhe, posaçërisht, për integrim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian”, qëndron në kumtesën nga Kabineti i Pendarovski.

Shefat e shteteve, siç ceket në kumtesë, biseduan edhe për mundësinë për realizim të vizitës së presidentit Pendarovski në Bullgari, kur do të krijohen kushtet adekuate.

Related posts

Mbretëria e Bashkuar bëhet vendi i parë në Evropë me mbi 50 mijë të vdekur nga COVID-19

admin

Analistët: Shkupi të ndërton qëndrim të përbashkët shtetërorë kundrejt Sofjes

admin

Abazoviq: Më ofruan 21 milionë euro që të mos e rrëzoj Gjukanoviqin nga pushteti

admin